Navigation Menu+

Faworyci kuchennych morderców – czyli czym najchętniej podcinamy gardła

Posted on 30 kwietnia 2014 by in Ciekawostki | 0 comments

bilde

Zwykło się mawiać, że kuchnia to miejsce rodzinnych spotkań, oaza spokoju, gdzie codziennie rano spotyka się matka, ojciec i ich dzieci po to, by zjeść wspólne śniadanie. Tymczasem z policyjnych statystyk jasno wynika, że  kuchenne pomieszczenie zasługuje na wyróżnienie, jeśli chodzi o liczbę zabójstw.
Swoją drogą, gdyby tak dłużej się zastanowić to właśnie w kuchni swój żywot kończyła większość bohaterów horrorów.
Nóż w plecach i ciche pojękiwania dogorywającego męża zamordowanego przez opętaną przez diabła żonę. Tragiczny koniec na kuchennej podłodze i krew spływająca strumieniami na korytarz.

Mistrzowskie wersje amerykańskich horrorów nie oszczędzają żadnych kuchni, nawet bardzo jasnych, romantycznych urządzonych w każdym calu.

źródło: eatmedaily.com

źródło: eatmedaily.com

Świat filmowy nie odbiega zbyt mocno od realiów. Kuchnia to ulubione miejsce zbrodni seryjnych morderców i psycholi.
Nie szukają oni wymyślnych narzędzi, nie torturują zbyt długo swoich ofiar. Cała zabawa polega na szybkim podcięciu gardła, zmiażdżeniu kości lub wbiciu noża prosto w plecy. Nie ma w tym ani grama romantyzmu, uczucia i innych niepotrzebnych czułostek. Polsce zabójcy kuchenni najbardziej lubią proste narzędzia – w tym stary, dobry nóż jest tutaj bezwzględnym priorytetem.

Taka polska Ameryka
Można powiedzieć, że nasi kuchenni zabójcy są nieco leniwi. Nie chce im się przebierać w zbyt skomplikowanej broni. Idą na żywioł i tną najczęściej tym, co znajdują pod ręką.
Na pierwszym miejscu śmiercionośnego rankingu jest zwykły nóż kuchenny. Dalsze pozycje okupują tłuczki do mięsa, roboty kuchenne z wkręconym wiertłem, garnki, patelnie, tasaki.

źródło: ancientpythoness.com

źródło: ancientpythoness.com

Faworyci kuchennych morderców – czyli czym najchętniej podcinamy gardła lub gruchamy kości

1. Nóż
Najpopularniejsze narzędzie zbrodni. Być może dlatego, że jest najłatwiej dostępne, być może dlatego, że bardzo skuteczne.
Do zabójstw nożem dochodzi najczęściej z powodu rodzinnych kłótni zwłaszcza kiedy natarczywy mąż niepotrzebnie zagląda do gara.

źrodło: poranny.pl

źrodło: poranny.pl

2. Tłuczek do mięsa
Idealne narzędzie do roztrzaskania komuś głowy. Najpierw ogłuszamy przeciwnika tępym, ale metalowym końcem, później roztłukujemy jego głowę siekierką, która niekiedy znajduje się z drugiej strony. Nie na darmo nazywamy go „tłuczkiem do mięsa”.

źródło: wiadomosci.wp.pl

źródło: wiadomosci.wp.pl

3. Tasak
Nie każdy posiada go w swojej kuchni. Dlatego zajmuje tylko trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji. Tasaki posiadają na wyposażeniu tylko naprawdę mięsożerni smakosze. Wegetarianie będą zatem zmuszeni do wyboru innego przedmiotu.

źródło: nasygnale.pl

źródło: nasygnale.pl

4. Mikser i wiertło
Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że nawet kilka składników można zmieszać w idealną masę i to w kilka sekund? Mikser to prawdziwy szaleniec w kwestii mieszania. Wkręcony w ludzkie ciało raz na zawsze skręci kiszki Twojej ofiary.

źródło: 3rdtech.com

źródło: 3rdtech.com

5. Garnki i patelnie
Jedno uderzenie i trach, po delikwencie. Pada trupem na ziemię i nie ma mowy o tym, żeby wstał. NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI!

źródło: raughley.wordpress.com

źródło: raughley.wordpress.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>