Navigation Menu+

Mierz się sam, czyli przegląd ciśnieniomierzy

Posted on 3 listopada 2014 by in Ciekawostki, Uroda | 0 comments

ciśnieniomierz

Podstawą nowoczesnej medycyny jest wnikliwa analiza rytmów, działania i procesów ludzkiego ciała pod kątem wykrycia odbiegów od normy. Jednym z pierwszych i najważniejszych badań pozostaje zmierzenie ciśnienia tętniczego krwi. Kiedyś dokonywano go jedynie w gabinetach lekarskich, teraz możemy sami prowadzić monitorowanie naszego organizmu. Jakie urządzenia nam w tym pomogą?

Potrzeby

Zanim przejdziemy do konkretnych modeli tych domowych sprzętów medycznych, warto przed wybraniem jednego z nich zastanowić się kto i jak będzie z nich korzystać. Czy potrzebujemy go na własny użytek, czy też zmierzy ciśnienia cała rodzina? Czy wśród osób będzie ktoś borykający się z otyłością, starsza albo dziecko? Jak skomplikowane dane powinien pobierać i czy chcemy je przetrzymywać na dłużej? Czy skorzysta z niego pacjent z wszczepionym rozrusznikiem serca? Czy zamierzamy brać ciśnieniomierz w podróż?

Spiszmy odpowiedzi na kartce, przydadzą się znacząco przy dobieraniu konkretnego modelu. Zwyczajowo nie są to przesadnie drogie urządzenia, jednak jeśli chcemy by nasze pomiary były dokładne, lepiej dopasować ciśnieniomierz do naszych potrzeb. Dla jasności wyboru, lepiej podzielić te sprzęty ze względu na umiejscowienie czujnika, na poniższej liście znajdują się wyłącznie modele automatyczne, własnoręczny pomiar za pomocą pompki dla niewprawionych niesie ze sobą wiele niedokładności.

Modele nadgarstkowe

Lżejsze i mniejsze wersje, które przypinamy lub zakładamy na nadgarstek. Warto zawsze wziąć pod uwagę wygodę obsługi dla osoby mierzącej ciśnienie, wliczamy w to przejrzystość instrukcji, wyraźny wynik i duże, czytelne przyciski. W takim wypadku dobrym i niedrogim wyborem będzie Tech-Med Kardio-test TMA-168, którego dane są podawane w niezwykle przystępny sposób. Dodatkowo posiada 3 kanały pomiaru (dla 3 domowników), funkcję odrzucania skrajnych wyników i tworzenia średniej pomiarów, a także niezwykle przydatną zdolność wykrywania objawów arytmii, które warto zasygnalizować podczas wizyty kontrolnej. Nie będzie problemu z przytoczeniem wyników, ponieważ posiada wbudowaną pamięć do 40 wyników.ciśnieniomierz

Tylko odrobinę bardziej skomplikowany w obsłudze Thomson TBPI801W odwdzięczy się niesamowicie dokładnym pomiarem (zakres pomyłki w granicach +/- 3 mmHg dla ciśnienia i +/- 5% tętna), zapamięta do 100 wyników. Zasilany jest dwoma bateriami AA (tzw. „paluszkami”), mieści się w pudełeczku i jest wykonany z solidnego plastiku, co na pewno przyda się w podróży. Jeśli chcemy korzystać również z opcji zasilania, przyjrzyjmy się modelowi Braun BPW4100C. Nie tylko podłączymy go do sieci, ale także na sporym wyświetlaczu LED ujrzymy wskaźnik odpowiedniej pozycji naszej ręki podczas pomiaru. Sprzęt ma też funkcję automatycznego wyłączania po minucie bezczynności.

Jeśli potrzeba nam dokładnej godziny pomiaru, jak i podłączenia zasilacza, wybierzmy Tech-Med TMA-250. Obsługiwany tylko jednym przyciskiem, posiada certyfikaty stowarzyszeń kariologicznych i szeroki pasek do zapięcia na nadgarstku.

Modele naramienne

W przypadku słabszego ciśnienia krwi dokładniejszy pomiar uzyskamy sprawdzając tętnicę naramienną, znacznie szerszą i wyraźniejszą od nadgarstkowej. Tutaj ponownie warto wspomnieć o ofercie Tech-Med TMA-880, model ten również wyposażony jest w dwa kanały pomiaru, dlatego idealnie sprawdzi się dla par. Oprócz wykrywania objawów arytmii, posiada również skalę pomiaru nadciśnienia wedle wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), a w przepastnej pamięci schowa 120 wyników.ciśnieniomierz

Bazę pomiarów dla dwóch użytkowników tworzy również model Kardio-Test KTA-7000, który oprócz tego zasilimy również z gniazdka, a konieczność wymiany baterii zasygnalizuje nam czujnik zużycia akumulatorów. Posiada również funkcję automatycznego wyłączania się po minucie bezczynności, co pozwoli nam zachować energię na później. Jeśli zależy nam na przejrzystym wykonaniu i ukazywaniu wyników w przystępnej formie, nic nie przebije dużego wyświetlacza HubDIC EchoMax Plus BP400. Dokładność pomiarów gwarantuje w tym wypadku technologia Fuzzy Logic, która pozwala na skuteczne odsianie nieprzydatnych wyników pomiarów z sensora.

Jak widać, ciśnieniomierze oferują dość podobne opcje w zakresie swoich pomiarów, diabeł tkwi w szczegółach, w tym wypadku przed wybraniem konkretnego modelu warto sprawdzić na swojej ręce czy odpowiednio leży i nie uciska nas nadmiernie. Skonsultujmy też z korzystającymi czy sposób pomiaru jest dla nich zrozumiały i prosty w obsłudze. W końcu cóż nam przyjdzie z dokładnych wyników, jeśli nie umiemy wywnioskować z nich naszych problemów zdrowotnych?

Źródło zdjęć: materiały producentów

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>