Navigation Menu+

Jak wygląda kuchnia w Guantanamo?

Posted on 22 grudnia 2014 by in Ciekawostki | 0 comments

freedom-guantanamo-bay

Obóz Guantanamo (w USA raczej nie stosuje się słowa „więzienie”) jest miejscem odosobnienia znajdującym się na terenie dzierżawionym przez Waszyngton od Kuby – najbliższe miasto ma tą samą nazwę. Obiekt chroni wojsko stacjonujące w Naval Station Guantanamo Bay czyli bazie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. W związku ze stosowaniem na jego terenie tortur, obrońcy praw człowieka zwracają uwagę, iż spełnia ono de facto definicję obozu koncentracyjnego.

W styczniu 2012 roku do bazy przetransportowano pierwsze osoby – szacuje się, iż było ich 779 z 40 rożnych krajów – najwięcej z Jemenu i Arabii Saudyjskiej. Ci, których zwolniono, opowiadali o torturach takich jak długotrwałe przetrzymywanie w niewygodnych pozycjach, izolację od świata, pozbawianie snu i światła, szczucie psami, a także przymusowe karmienie poprzez sondę czy też podtapianie.

Jednak nawet w tak ekstremalnym obozie musi istnieć kuchnia, gdzie przygotowywane są posiłki dla więźniów. W Guantanamo prowadzi ją Sam, który, jak sam mówi, stara się aby jedzenie było smaczne i pożywne. Kobieta motywuje swoją pracę tym, iż gdyby nie ona wykonywała by ją zapewne jakaś inna osoba, a ona musi zarobić na życie.

Ciekawostką jest fakt, iż wszystkie dania przygotowywane są wedle tradycji Halal – sposób odżywiania się muzułmanów podobny do judaistycznej koszerności. Chodzi w nim o zapewnienie pewnych form uboju rytualnego, gwarantującego czystość i pozwolenie na zjedzenie danego mięsa. Jednym z dań jest choćby pieczony kurczak w czosnku i cytrynie – inne potrawy również nie przedstawiają się źle.

Sam pytana o słynny strajk głodowy odpowiada krótko – „staram się, aby więźniom jedzenie smakowało, a to co z nimi robią to ich sprawa”. Czy wie o torturach,, przymusowym karmieniu i próbach okaleczenia? Na to pytanie nie udziela odpowiedzi.

W poniższym materiale wideo dowiesz się więc jak wygląda kuchnia w sławnym obozie Guantanamo, zobaczysz sztućce, którymi (teoretycznie) nie możesz zrobić sobie krzywdy, a także poznasz arkana rozkładu dziennego posiłków w owianej złą sławą bazie. Zapraszam do kuchni w Guantanamo…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Jak wygląda kuchnia w Guantanamo?, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>