Navigation Menu+

Świąteczna sałatka musi być idealna – jak dobrze naostrzyć nóż?

Posted on 17 grudnia 2014 by in Ciekawostki, Noże, Porady | 0 comments

Scythes-czech-detail

Nie ma kuchni bez noża – proste i trywialne, ale prawdziwe i niepodważalne. Jak zatem o niego dbać, kiedy naostrzyć i wreszcie najważniejsze – w jaki sposób to zrobić? O tym w naszym poradniku, dzięki któremu świąteczną sałatkę pokroisz w oka mgnieniu.

Nóż to jeden z najważniejszych przedmiotów w całej kuchni. Bez niego nie poradzi sobie żadna – nawet najlepsza – gospodyni pod słońcem. Co zatem zrobić kiedy ów narzędzie odmówi posłuszeństwa i bezlitośnie się stępi? „Wystarczy go naostrzyć” – pomyślisz zapewne. Oczywiście! Jak się okazuje, nie jest to jednak tak banalnie proste, jak może się wydawać. Poniżej poradnik, kiedy i jak to zrobić, by Twój nóż współpracował z Tobą jak najdłużej.

 

1. Czy to już czas?

Jeśli masz drogi i markowy nóż pamiętaj o jego ostrzeniu minimum raz albo dwa razy w miesiącu. Nie czekaj aż stępi się tak, że będzie to widoczne gołym okiem. W tej kwestii najlepsza jest prewencja. Mimo wszystko chcesz sprawdzić, czy Twój nóż nadaje się do ostrzenia już teraz, czy możesz z tym jeszcze poczekać? W tym celu przeprowadź krótki test, do którego przyda Ci się zwykła kartka papieru. Spróbuj bez użycia siły przeciąć ją nożem. Jeśli cała czynność uda Ci się bez problemów ostrze jest jeszcze w dobrym stanie, jeśli jednak nie będziesz w stanie przeciąć kartki bądź ta się postrzępi, to czas by „przywitać” się  z ostrzałką.

2. Wybierz ostrzałkę

Dengeln_einer_Sense

Zanim jednak zabierzesz się za ostrzenie, powinieneś zakupić do tego odpowiedni sprzęt. Przy wyborze ostrzałki pamiętaj przede wszystkim o swojej wygodzie. Możesz wybrać taką, którą mocuje się do blatu, bądź taką, którą będziesz musiał trzymać w dłoni. Do grona tych ostatnich należą zwykłe „osełki”, ale także plastikowe przyrządy z dwoma metalowymi ostrzami w środku i specjalną prowadnicą, po której wystarczy tylko przesuwać nożem. W tym miejscu mała porada – jeśli posiadasz nóż ceramiczny, najlepszym wyborem w tym wypadku będą kamienie diamentowe.

3. Przygotuj nóż

Przed ostrzeniem postaraj się aby nóż nie był brudny. Najlepiej najpierw dokładnie go umyj, a potem wysusz. Niestety każde, nawet najmniejsze zanieczyszczenie, nie dość, że może zapchać ostrzałkę, to jeszcze nie pozwoli na optymalne naostrzenie.

4. Sprawdź kąt ostrzenia…

Każdy nóż ma fabryczny kąt ostrzenia, do którego powinieneś się dostosować, jeśli zależy Ci na jego precyzyjności. Ważne więc abyś jeszcze przed ostrzeniem go znał. Co zrobić jeśli nie masz skąd wziąć tej informacji? Podpowiadamy – noże kuchenne zazwyczaj ostrzone są pod kątem 20 stopni.

5. …i do dzieła

ostrzenie

Jeśli przy zakupie ostrzałki wybrałęś tą, do której wkładasz jedynie ostrze i przesuwasz, już na tym etapie możesz zakończyć czytanie tego podpunktu. Jeśli jednak zdecydowałeś się na „osełkę”, musisz postarać się odrobinę bardziej. W tym przypadku pamiętaj, aby nóż cały czas trzymać po skosie, zachowując tym samym odpowiedni kąt ostrzenia. Ruchy powinny być dynamiczne – raz po jednej, raz po drugiej stronie noża (ostrzem do przodu), przy czym jednocześnie nie powinieneś za mocno przyciskać go do ostrzałki.

6. Nawet w ostrzeniu ważny jest umiar

Na sam koniec cenna wskazówka dotycząca poziomu naostrzenia noża – ważne, by nie naostrzyć go za bardzo. Niestety, bardzo cienkie ostrze przy codziennym użyciu w kuchni po prostu… szybciej się stępi, a wówczas całą zabawę będziesz musiał bardzo szybko powtórzyć od nowa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>