Navigation Menu+

Lodówka z przezroczystymi drzwiami

Posted on 26 czerwca 2012 by in Ciekawostki, Lodówki | 0 comments

windowrefrigerator03

To aż dziwne, że nie pomyślano o tym wcześniej. Niestety, ten praktyczny pomysł to póki co też jedynie prototyp.  Projektanci Yoon jung Kim i Jong rok Lee stworzyli lodówkę, która oszczędza czas podwyższania temperatury wewnątrz oraz zużywanie agregatu podczas „buszowania” w poszukiwaniu jedzenia. Pozostawianie zbyt długo otwartych drzwi to jeden z najczęstszych błędów w użytkowaniu lodówki, prowadzący do jej nadmiernej eksploatacji i marnotrawienia energii. Mimo to niewielu z nas potrafi zaprowadzić i utrzymać idealny ład we wnętrzu chłodziarko-zamrażarki, zwłaszcza, gdy ze sprzętu korzysta większa ilość domowników, trudno nam też wyrobić sobie nawyk wcześniejszego planowania naszych posiłków. W końcu spontaniczne zaglądanie do lodówki w poszukiwaniu czegoś pysznego to jeden z przyjemniejszych rytuałów dnia lub… nocy.

Producenci próbują zapobiegać negatywnym skutkom tych nawyków instalując sygnał dźwiękowy alarmujący użytkownika o podwyższeniu temperatury wewnątrz lodówki. Dla zapominalskich instaluje się specjalne zawiasy, automatycznie zamykające niedomknięte przez nieuwagę drzwi. Azjatyccy projektanci poszli o krok dalej – by obejrzeć zawartość ich lodówki Window Refidgerator, wcale nie trzeba jej otwierać. Sprzęt posiada bowiem przezroczystą ścianę, zaś półki wewnątrz obracają się – tak, by mieć łatwy dostęp nawet do najgłębiej ukrytych produktów.

Lodówka z przezroczystą ścianą nie jest pomysłem nowym – pojawiały się już m.in. takie koncepcje – od tych idei odstręczała jednak myśl o nieuniknionym ukazywaniu wnętrza sprzętu w każdych okolicznościach. Window Refidgerator rozwiązuje ten problem poprzez zastosowanie przyciemnianej automatycznie szyby. Lodówka staje się więc przezroczysta „na zawołanie”, po naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Wystarczy przesunąć ręką po obudowie, aby dać lodówce znać, że półka w jej wnętrzu ma się obrócić.

Nie wiadomo, czy lodówka trafi do seryjnej produkcji, wydaje nam się jednak, że pomysł jest wart przemyślenia.

źródło: Yanko Design

Przezroczysta lodówka

Fot. Yanko Design

Lodówka z przezroczystą ścianą

Fot. Yanko Design

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>