Navigation Menu+

Laptop, tablet, smartfon – jak można sterować sprzętami AGD?

Posted on 10 września 2014 by in Nowości | 0 comments

autor: andrekheren 
źródło: pixabay.com
Public Domain CC0

Żyjemy w ciekawych czasach, kiedy na bieżąco możemy śledzić wprowadzanie kolejnych życiowych ułatwień, jakie daje Internet. Dzięki niemu możemy nie tylko sterować urządzeniami domowymi z oddali, na przykład z pracy, ale też nie martwić się o zrobienie zakupów – lodówka zrobi to za nas!

To wciąż pieśń przyszłości, ale coraz bliżej czasów, kiedy pod strzechy trafi nowoczesny sprzęt AGD, który przy wykorzystaniu Internetu ułatwi nam codzienne prace domowe. Nie będziemy musieli być w domu, aby włączyć piekarnik czy pralkę, z oddali sprawdzimy czy wychodząc rano w pośpiechu nie zostawiliśmy włączonego żelazka, a gdyby tak się stało, będziemy mogli odłączyć źródło prądu.

To, co wydaje się odległą wizją, ziściło się już w realizacji tak zwanych inteligentnych domów. Poszczególne systemy – ogrzewania, wentylacji czy ochrony za pomocą kamer połączono w jeden, centralny system, którego dowodzeniem można zajmować się w każdym miejscu kuli ziemskiej, gdzie tylko mamy internetowy zasięg. Dzięki temu, czy to trzymając w ręce smartfona, czy na kolanach laptopa, nie tylko wiemy, jak działają poszczególne części systemu, ale również widzimy (za pomocą obrazu z kamer) to, co dzieje się wewnątrz domostwa i na zewnątrz niego. Co więcej – w zależności od warunków pogodowych system sam dba o to, by zaprogramowana temperatura pomieszczeń była utrzymywana czy to przez dodatkowe otwarcie okien, czy zwiększenie mocy grzejników.

Popularny ostatnio termin Internet rzeczy oznacza coraz więcej urządzeń domowych wyposażonych w system operacyjny kompatybilny z systemami mobilnymi, takimi jak Android czy iOS, którymi można zdalnie sterować i które wykorzystując Internet komunikują się między sobą. W tym wypadku możemy liczyć, że w niedalekiej przyszłości nie tylko będziemy mieli z pracy wgląd w zawartość lodówki, ale kiedy zapasy w niej się skurczą do niepokojących rozmiarów, lodówka sama rozpozna braki i złoży zamówienie do sklepu internetowego na konkretne, brakujące produkty. Tym samym nasza rola ograniczy się do ich rozpakowania i umieszczenia w lodówce po uprzednim zeskanowaniu kodu paskowego. Dzięki temu lodówka nie tylko rozpozna produkt, ale też wiedząc o terminie użycia zawartym na pasku, powiadomi nas o konieczności jego usunięcia (w tym trzeba jej będzie pomóc) i sama postara się o zamówienie świeżej porcji pożywienia lub składnika potrawy.

autor: pabak sarkar  źródło: Foter.com CC BY

autor: pabak sarkar
źródło: Foter.com
CC BY

Pozostałe sprzęty AGD będą miały mniejsze możliwości działań, chociaż z poziomu urządzenia mobilnego będziemy mogli je włączać o odpowiedniej porze lub programować, aby o konkretnej godzinie uruchamiały się same – do nas należeć będzie tylko włożenie naczyń do zmywarki czy przygotowanej wcześniej potrawy do piekarnika. Jeśli jednak piekarnik zostanie wyposażony w kolorowy, dotykowy ekran, dzięki niemu wyświetlone zostaną – przykładowo – przepisy na potrawy, które możemy aktualnie przyrządzić (lodówka udostępni piekarnikowi dane o swojej zawartości). Jeśli ułożymy sobie jadłospis według wyświetlanych przepisów, lodówka z kolei zadba o to, by każdego dnia dotarły do jej wnętrza świeże składniki, które będą wykorzystywane w czasie kolejnych dni.

Laptop, smartfon czy tablet – dzięki każdemu z tych urządzeń będziemy w stanie zapanować nad sprzętem AGD, a tym samym ułatwimy sobie poruszanie się w gąszczu domowych prac. Odciążymy pamięć od konieczności zrobienia codziennych zakupów, będziemy mieli pod ręką produkty, z których w łatwy sposób przyrządzimy nieznane nam wcześniej dania. Później będziemy mogli zasiąść przed telewizorem, który, dzięki wbudowanej kamerze, rozpozna z wyrazu twarzy nasz nastrój i sam wybierze propozycje, które poprawią nam humor. A jeśli zaplanowaliśmy wieczorne bieganie, po jego skończeniu czekać na nas będzie odpowiedni dla nas napój izotoniczny lub składniki do jego własnoręcznego przyrządzenia. Internet rzeczy zadba, by nie zabrakło nam niczego, a my tylko za pomocą smartfona czy tabletu sprawdzić możemy, gdziekolwiek się będziemy znajdować, jak sprawuje się nasz domowy system.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>