Navigation Menu+

Fotografując w podróży, czyli jak zrobić dobre zdjęcie z wakacji?

Posted on 20 lipca 2016 by in Porady | 0 comments

nikon-515883_1280

Zdjęcia z wakacji to najlepsza pamiątka z letniego wyjazdu. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby nasze kadry nie tylko utrwalały ważne momenty, ale również żeby były dobre technicznie. Tak wykonane zdjęcia możemy powiesić na ścianie i w każdej chwili przywoływać miłe wspomnienia. Oto kilka porad, dzięki którym wykonamy naprawdę dobre zdjęcia z wakacji.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia praktycznie każdej podróżnej walizki jest aparat. Nic dziwnego – wszak w trakcie wakacji odwiedzamy piękne miejsca i przeżywamy wspaniałe chwile, które warto uwiecznić na zdjęciu. Zanim jednak zabierzemy się za fotografowanie i ciągłe naciskanie spustu migawki, przekonajmy się na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Sprzęt

Naturalnie najlepsze jakościowo zdjęcia wykonamy przy użyciu profesjonalnego aparatu. Najlepiej, aby był on wyposażony w wymienne obiektywy o różnych ogniskowych, wąsko i szerokokątne, jasne oraz ciemne. Przydatny byłby również statyw oraz filtr. Jak widać tego sprzętu jest naprawdę sporo i zanim zapakujemy wszystkie te akcesoria do walizki, warto zastanowić się czy faktycznie jest to nam potrzebne. Może się okazać, że zamiast wypoczywać będziemy martwić się o cenny sprzęt, nie wspominając o tym, że każdy obiektyw to dodatkowe kilogramy w plecaku. Dobrą alternatywą dla aparatów fotograficznych są przecież smartfony. Przykładowo Iphone 6s robi bardzo dobre zdjęcia i zmieści się w kieszeni czy torebce.

Oświetlenie

O jakości wykonanych przez nas zdjęć w dużej mierze decyduje pora dnia, podczas której fotografujemy. Najlepszym momentem na wykonanie fotografii są godziny przed oraz popołudniowe. Rano możemy swobodnie robić zdjęcia mniej więcej do godziny 11, a po południu od 16-17. Pomiędzy tymi godzinami słońce jest bowiem za wysoko, przez co oświetlenie jest zbyt kontrastowe. Ponadto jeśli fotografujemy osoby to na ich twarzach będą pojawiać się nieestetyczne cienie lub będą mrużyć oczy przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi.

Dodatkowo dobór kadru ma ogromne znacznie. W tym przypadku należy kierować się prostą zasadą – jeśli fotografowane obiekty są wyższe niż szersze, wybieramy kadr pionowy. Jeśli jest odwrotnie, ustawimy kadr poziomy.

Wiele ciekawych porad, które przydadzą się podczas podróży można znaleźć na : http://www.podrozezajedenusmiech.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>