Navigation Menu+

Jak wybrać wypiekacz do chleba

Posted on 27 października 2014 by in Porady | 0 comments

wypiekacz do chleba

Coraz więcej osób decyduje się na zakup wypiekacza do chleba. Możliwość pieczenia własnego pieczywa odpowiada nie tylko kucharzom-amatorom, ale także osobom odżywającym się w świadomy sposób i przykładającym wagę do tego, co trafia na ich talerze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do wypieku domowych bochenków.

Wypiekanie chleba to tylko jedna z funkcji, jakie nowoczesne wypiekacze. Wiele z nich jest urządzeniami wielofunkcyjnymi, które posłużą również do przygotowania innych specjałów. Wypiekacze różnią się także parametrami, dlatego warto dowiedzieć się, jak wpływają one na działanie urządzenia.

Forma

Zwróćmy uwagę na pojemność formy w danym urządzeniu. Te bywają bowiem różne w zależności od konkretnego modelu – jedne pozwalają na wypiek chleba o wadze 500 g, inne upieką bochenek 750 g, a jeszcze inne nawet chleby o wadze 1 kg. Wśród dostępnych modeli znajdziemy jednak również te o większej pojemności –np. 1,5 czy 1,8 kg.

W przypadku formy warto upewnić się jeszcze w dwóch kwestiach: czy jest ona wyciągana i z jakiego materiału została wykonana. Możliwość wyjmowania formy z urządzenia zdecydowanie ułatwia jej czyszczenie, natomiast zastosowanie stali nierdzewnej i powłoki nieprzywierającej zapewni komfortowe wyciąganie gotowych wypieków, a także dłuższą żywotność samej formy. Jeżeli na co dzień korzystamy ze zmywarki do naczyń, możliwość mycia w niej poszczególnych elementów wypiekacza będzie dodatkowym atutem, na który również powinniśmy zwrócić uwagę.

Rodzaje wypieków

Pamiętając, że wypiekacz do chleba możemy wykorzystać do przygotowywania różnych przysmaków, zastanówmy się, czy będziemy korzystać z dodatkowych możliwości takiego sprzętu. Bardzo dużo modeli pozwala na przygotowanie za ich pomocą wielu rodzajów wypieków: bagietek, bułek, ciasta na pizzę czy makaron, a nawet słodkości w postaci ciast, drożdżówek czy pączków. Jeżeli zdarza nam się szykować podobne specjały, wypiekacz posiadający takie funkcje z pewnością nam się przyda.

Poza typowymi wypiekami, niektóre wypiekacze wyposażone zostały w dodatkowe funkcje, jak np. gotowanie. Dzięki temu przygotujemy w nich chociażby dżem lub kompot. Wiele urządzeń tego typu posiada również funkcję mieszania czy zagniatania ciasta, która pozwala na przygotowanie wcześniej wspomnianych już bułek czy ciasta na pizzę, ale także kopytek.

jak wybrać wypiekacz do chleba

Dostępne programy

Większość wypiekaczy umożliwia także korzystanie nawet z kilkunastu programów. Zwróćmy na nie uwagę, ponieważ mogą okazać się bardzo pożyteczne. Programy podstawowe wykorzystamy do wypieków z przewagą mąki pszennej, szybkie –do wypieków razowych i z dodatkiem ziaren, znajdziemy też te przeznaczone do wypieków słodkich, a także program bezglutenowy. Obecność tego ostatniego docenią wszystkie osoby chorujące na celiakię, które muszą utrzymywać dietę bezglutenową.

Regulacja stopnia przyrumieniania to kolejna funkcja, na której obecność warto zwrócić uwagę. Dzięki niej będziemy bowiem mogli sami ustawić stopień wypieczenia poszczególnych wypieków, dostosowując go do naszych upodobań.

Moc

Przyjrzyjmy się również mocy wybranego urządzenia: wysokość tego parametru jest bowiem różna i waha się od ok 550 W do nawet 1650 W. Im większa moc, tym szybciej i lepiej upieką się nasze wyroby i tym bardziej ograniczymy ryzyko, że ciasto pozostanie niedopieczone. Jeśli więc wybieramy spośród dwóch lub trzech upatrzonych modeli, zdecydujmy się na ten o największej mocy.

Zdjęcia: Foter.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak wybrać wypiekacz do chleba, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>