Navigation Menu+

Jakie garnki kupić do kuchni indukcyjnej?

Posted on 5 stycznia 2016 by in Porady | 0 comments

czarny-piekarnik-Master-Chef

Nowoczesna, oszczędna i bezpieczna – kuchenka indukcyjna coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach. Wybór ten tłumaczą jej liczne zalety, a zwłaszcza ochrona przed poparzeniem oraz bardzo dokładna regulacja ciepła. Zakup płyty indukcyjnej wymaga jednak dobrania odpowiednich do niej garnków, które powinny spełniać kilka warunków. Choć nie stanowi to trudnego zadania, to warto zorientować się wcześniej, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Ze względu na specyfikę działania kuchenki indukcyjnej, nagrzewającej garnki dzięki wytwarzaniu pola magnetycznego, najważniejszą cechą naczyń jest materiał, z którego są wykonane. Płyta nie zareaguje na garnki szklane, miedziane, stalowe czy aluminiowe, dlatego należy zadbać, aby ich dno było wytworzone z ferromagnetyku – metalu przyciągającego magnes. Takie garnki kuchenne są zazwyczaj oznaczone specjalnym symbolem, przypominającym kilka połączonych ze sobą pętelek. Istotne jest również, aby dno naczyń było płaskie – pozbawione wszelkich wygięć, wgnieceń czy wybrzuszeń, nawet niewielkich.

Jeśli chodzi o wielkość garnków, to ma ona znaczenie w przypadku, gdy sensory magnetyczne w naszej kuchence są umieszczone w określonych polach, które powinny być wizualnie zaznaczone, najczęściej naniesionymi na płytę okręgami. Należy wtedy uważać, aby garnek swym gabarytem nie przekraczał tej granicy oraz nie był zbyt mały – czujniki mogą wtedy nie zareagować. Natomiast jeżeli sensory rozmieszczone są na całej powierzchni naszej płyty, nie musimy przejmować się średnicą nowych garnków.

Inną ważną cechą garnków do kuchenki indukcyjnej są ich uchwyty. O ile sama płyta jest bezpieczna, to naczynia nagrzewają tak samo, jak w przypadku zwykłej kuchenki elektrycznej czy gazowej. Dlatego powinniśmy zadbać, aby rączki garnków wykonane były z izolatorów. Możemy również zdecydować się na oddzielny komplet uchwytów, które wygodnie przypina się i odpina od garnków. Płyta indukcyjna wymaga czyszczenia specjalnym detergentem, dlatego warto zainwestować też w dobre pokrywki z odparownikami, aby uniknąć częstego chlapania i skraplania się pary na kuchenkę.

Kupując garnki do kuchenki indukcyjnej, niestety nie możemy kierować się jedynie ich estetyką. Na szczęście sklepy oferują dziś naprawdę szeroki wybór tych akcesoriów w różnych zestawach i cenach – każdy może znaleźć coś dla siebie.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>