Navigation Menu+

Zmywarka kontra zlewozmywak

Posted on 10 stycznia 2013 by in Porady | 1 comment

lave-vaisselle

Świeżo umyte naczyniaRemont kuchni często wiąże się z różnego rodzaju dylematami. By opisać choć połowę z nich musielibyśmy napisać co najmniej esej. Dlatego dzisiaj zajmijmy się jednym z najpowszechniejszych – czy zainwestować w zmywarkę, czy raczej pozostać przy tradycyjnym zlewozmywaku.

Bardzo dużo zależy od wielkości pomieszczenia kuchennego. Jeśli nie ma szans, by gdziekolwiek zmieścić zmywarkę, będziemy zmuszeni korzystać z dobrodziejstw zlewu dwukomorowego. Takie rozwiązanie jest niezbędne, by móc naczynia umyć i osuszyć. Odkładanie ich każdorazowo na ociekacz nie zda egzaminu, a wycieranie po jednym talerzu i ciągłe przerywanie zmywania to katorga.

Małe kuchnie to dobre miejsce na zlewozmywaki nablatowe. Oszczędzamy wtedy sporo miejsca pod spodem, które można dodatkowo zagospodarować. Kiedy wystarczy, by pod zlewem mieścił się kosz na śmieci możemy spokojnie zainwestować w model wstawiany w blat. Wtedy część dolna będzie zajmować nieco miejsca, ale nie na tyle dużo, by nie zmieścić tam na przykład kosza na śmieci.
Zlewozmywak dwukomorowy
Nie da się jednak zaprzeczyć, że o wiele ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest instalacja zmywarki. Oprócz zaoszczędzonego czasu i pieniędzy (mniejsze zużycie wody w dalszej perspektywie) zyskujemy pewność, że naczynia będą naprawdę lśnić – dokładne mycie i wyparzenie zawartości to standard, pozwalający nam zapomnieć o naprawdę brudnych i tłustych powierzchniach.

Decydując się jednak na zlew powinniśmy bardzo dużą uwagę poświecić materiałom, z których jest on wykonany. Najpopularniejsze są ze stali szlachetnej, emaliowanej oraz kompozytów granitowych. Nie warto zaś inwestować w te wykonane z tworzyw sztucznych tudzież ceramiki. Stal szlachetna jest materiałem, który wytrzyma uderzenia, zarysowania i tym podobne wypadki, które przy normalnym użytkowaniu są nie do uniknięcia. Esteci nie będą jednak do końca zadowoleni, bowiem nawet czysta woda pozostawia zacieki. Stal emaliowana powoli odchodzi do lamusa, a z grona jej zalet pozostała chyba jedynie niska cena. Kompozyty granitowe to w porównaniu z innymi świeże rozwiązanie, a charakteryzuje je przede wszystkim trwałość i odporność na uszkodzenia. Ceramiczne z kolei są dość drogie.

Rozwiązaniem, które uznaje się za najpraktyczniejsze to zamontowanie jednokomorowego zlewu i zmywarki, najlepiej tuż pod, lub obok, by cała ‚strefa mokra’ była maksymalnie ograniczona.

 

Zmywarka to oszczędność czasu i pieniędzy, ale zlew jest niezbędny

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

1 Comment

  1. Ja polecam zmywarkę – ogromna oszczędność czasu i frustracji jeśli ktoś tak jak ja nie cierpi zmywać. Jednak nawet mając zmywarkę, nie wyobrażam sobie kuchni bez dwu-komorowego zlewu. Jedna komora to zdecydowanie za mało. A tak poza tym, to podobają się mi się obudowane sprzęty kuchenne. Szczególnie jak się dobierze piękne mebelki. Nowoczesna kuchnia to pełne wyposażenie w dobre sprzęty, ale i meble, kolor ścian itd. Wszystko musi współgrać.

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>