Navigation Menu+

Ile lat potrzeba by w pracach domowych zastąpiły nas roboty?

Posted on 5 marca 2015 by in Ciekawostki, Kuchenki mikrofalowe, Lodówki, Pozostałe, Roboty kuchenne | 0 comments

robot

Carl Benedikt Frey i Michael A. Osborne, naukowcy z Uniwersytetu Oxford przeprowadzili badania nad wrażliwością rynku pracy na postępującą komputeryzację. Wynika z nich, że w ciągu najbliższej dekady roboty i wszechobecne komputery mogą zabrać pracę przedstawicielom wielu zawodów.

Polska jest jednym z krajów, w którym zauważono wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia bezrobocia technologicznego w najbliższej przyszłości. W naszym kraju komputeryzacja może zastąpić aż 56 proc. zawodów. Czy istnieje jednak możliwość by roboty w przyszłości zastąpiły nas we wszystkich codziennych czynnościach?

1
Roboty domowe pod różnymi nazwami towarzyszą ludziom codziennie w
ich domach. Dzięki iRobot Corporation (amerykańskiemu pionierowi w dziedzinie robotyki) mieliśmy okazję obserwować powstanie nowej grupy produktowej z pogranicza AGD i IT – robotów sprzątających. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym jak wyglądałoby nasze życie bez pralek, zmywarek, robotów kuchennych czy mikrofalówek. Urządzenia AGD oszczędzają nam nie tylko czas, ale i o wiele dokładniej i sprawniej wykonują za nas czynności domowe.

2

Dzięki błyskawicznym postępom w badaniach nad sztuczną inteligencją , możemy zaobserwować tzw. fenomen uczenia się maszyn i mimo tego, że słowa takie jak „robot” większości z nas kojarzą się z bardzo odległą przyszłością, zdecydowanie nie należy wykluczać opcji, że maszyny wkrótce w pełni zastąpią człowieka np. w sprzątaniu.

Największą przeszkodą na drodze rozwoju w3
robotyki jest brak standardów. Pomysły jakie pojawiają się w firmach czy instytutach badawczych, zazwyczaj powstają od zera. Zespoły naukowców i inżynierów za każdym razem tworzą własny sprzęt i piszą  indywidualne oprogramowanie do jego testowania. Wiele projektów finalnie kończy się wielkim sukcesem. Przykładem jest projekt robota PR2, kalifornijskiej firmy Willow Garage.  W tej chwili urządzenie jest za drogie, zbyt mało potrafi i jest zbyt wolne, by zainteresować wielu konsumentów. Prace nad robotem jeszcze się nie zakończyły, a PR2 składa ubrania, przynosi z lodówki napoje, nakrywa do stołu, a nawet piecze ciastka. To doskonale pokazuje, że świat science fiction relatywnie szybko staje się rzeczywistością.

4

Patrząc na to jak szybko rozwija się nowoczesna technologia, biorąc za przykład telefony komórkowe bądź komputery możemy być pewni, że powszechne użycie robotów do wykonywania za nas wszystkich czynności domowych jest tylko kwestią czasu – nie jest to jednak kwestia jutra, ale zdecydowanie długich lat. Przyszłe pokolenia z pewnością będą spoglądać na powszechnie dziś używane mopy wyłącznie odwiedzając skanseny i muzea.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (8 votes cast)
Ile lat potrzeba by w pracach domowych zastąpiły nas roboty?, 5.0 out of 5 based on 8 ratings

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>