Navigation Menu+

Jak wybrać dobry parowar?

Posted on 4 września 2014 by in Parowary, Porady, Pozostałe | 0 comments

13

Wraz z narastaniem mody na bycie „fit” w społeczeństwie rośnie świadomość zdrowego odżywiania. Coraz więcej osób chce zmienić tradycyjne, dość tłuste i ciężkostrawne posiłki, na coś lekkiego dzięki czemu nie tylko nie utyją ale również nie odczują poczucia ciężkości.

Parowar to kilkupiętrowe urządzenie dzięki któremu produkty poddane obróbce termicznej nie tracą nic ze swoich naturalnych walorów, a my nie ryzykujemy chorób związanych ze spożywaniem nieprzetworzonych produktów. Jest on oparty na bardzo prostej zasadzie działania – pojemnik znajdujący się na samym dole napełniana się wodą, która wskutek podgrzania zaczyna przekształcać się w parę wodną. Warzywa, mięso oraz ryż umieszczamy na kolejny pietrach urządzenia. Po pewnym czasie para wodna doprowadza do ich odpowiedniego podgrzania i posiłek jest gotowy.

Kluczowym dla wyboru parowaru będzie odpowiedzenie sobie na dwa pytania – jak dużo jedzenia naraz chcę przygotować oraz ile pieniędzy jestem w stanie przeznaczyć na ten sprzęt.

Pierwsze z nich jest o tyle ważne, iż jeśli kupisz za mały parowar albo sam będzie otrzymywał jedzenie „na raty” co oznacza niemożność zjedzenia wszystkich podgrzewanych części posiłku ciepłych albo czekanie jednej osoby na to, aż danie drugiej będzie gotowe.

Czym więcej pieniędzy zainwestujesz w urządzenie tym większa będzie paleta funkcji jakie posiada, a także wykonane będzie z trwalszych materiałów. Równie ważne jest ułożenie poszczególnych pojemników – jeśli są one pionowe, pamiętaj, iż zapachy z niższych warstw będą przenikać do warstw wyższych. Dlatego też warto zastanowić się nad zakupem parowaru o dużej powierzchni, gdzie wszystkie potrawy będą przyrządzane na tym samym poziomie.

Najważniejsze będzie również sprawdzenie atrybutów pojemników. Przede wszystkim powinny być one wykonane z jak najtrwalszego materiału, który nie wchodzi w reakcje z przygotowywanymi składnikami posiłku. Tu ideałem będzie aluminium, choć większość modeli ma je wykonane z tworzyw sztucznych. Ciekawym udogodnieniem jest wyjmowane dno – daje ono możliwość przygotowanie większych kawałków ryby bądź tez mięsa, które normalnie musiałbyś rozdrobnić.

Jeśli chodzi o pojemnik na wodę należy zwrócić na dwie sprawy. Przede wszystkim jakość materiału z jakiego jest on wykonany  (solidny oraz wytrzymały uchroni przed oparzeniem bądź porażeniem prądem) oraz czy w zestawie załączony jest lejek do dolewania wody podczas gotowania. Przyda się również wskaźnik poziomu płynu ponieważ tego typu elementy są zazwyczaj nieprzezroczyste.

Jeśli chodzi o zużycie energii nie musisz się nią przejmować. Przy założeniu, iż średnio używasz urządzenie przez około 1.5h (do 6 posiłków), Twoje rachunki wzrosną maksymalnie o 5 zł miesięcznie.

Na jakie dodatkowe funkcje warto zwrócić uwagę? Poniżej najciekawsze z nich:

  1. Gotowanie automatyczne – wybierasz po prostu opcję odpowiednią dla jajka, ryżu czy mięsa i urządzenie samo wybiera odpowiedni czas,

  2. Przyspieszony start z kolei chroni Twoje potrawy przed utratą smaku – woda zaczyna parować niemal natychmiast,

  3. Delikatna para służyć będzie do przyrządzania np. ryb bo dzięki jej zastosowaniu nie rozlecą się one jak w przypadku tradycyjnego ustawienia,

  4. Trzymanie ciepła doceni każdy, kto choć raz „nagle musiał coś zrobić” gdy posiłek był już gotowy.

Parowar to urządzenie idealne dla osób ceniących sobie zdrowy tryb życia, wygodę oraz dbających o linię. Posiłki nie ustępują walorami smakowymi tym, które przygotowywane są w sposób tradycyjny jednak są od nich dużo zdrowsze. Obecnie na rynku znajduje się cała masa tego typu urządzeń w różnych cenach i o różnych parametrach. Dla każdego znajdzie się więc model dostosowany do jego upodobań i możliwości finansowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>