Navigation Menu+

Słodkie wspomnienie wakacji dzięki gofrownicy

Posted on 26 sierpnia 2014 by in Pozostałe | 0 comments

jak wybrać gofrownicę

Jeżeli gofry z cukrem pudrem bądź bitą śmietaną i owocami kojarzą Wam się z wakacjami, z pewnością nie jesteście jedyni. Dla niektórych to przysmak, który w diecie pojawia się tylko podczas letnich podróży – jeśli jeszcze należycie do tej grupy, pora to zmienić.

Gofrownica to sprzęt, który obecnie łatwo dostaniemy w większości marketów. Dzięki dobrze dobranemu modelowi i właściwemu, sprawdzonemu przepisowi, pyszny deser wykonamy jedynie w kilka minut. Warto wiec zainwestować w najlepszy model – smak gofrów w jesienny czy zimowy wieczór z pewnością będzie wystarczającą rekompensatą wydanych pieniędzy.

Na co zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na zakup gofrownicy? Najważniejszym kryterium, które powinno mieć wpływ na wybór konkretnego sprzętu, jest moc urządzenia. Zasada jest prosta – im większa, tym lepszej jakości (bardziej chrupkie) gofry otrzymamy. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością ułożyć na nich wybrane dodatki. Moc odpowiednia do wypieku gofrów, powinna więc wynosić ok. 1000 -1600 W, jak np. w przypadku modelu MPM MGO-13 czy Severin WA 2103.

gofrownica

Im moc będzie mniejsza, tym bardziej prawdopodobne, że nasz wypiek okaże się gumowaty i przypominający raczej naleśniki – trudno będzie podać takie gofry przyozdobione np. bitą śmietaną lub polewą. By nabrać odpowiedniej konsystencji i formy, będą musiały wypiekać się zdecydowanie dłużej. Nie daje to jednak gwarancji udanych gofrów i nie wpływa na niższe koszty ze względu na mniejszy pobór prądu.

Dla funkcjonalności i łatwości obsługi warto także upewnić się, czy dany model posiada powłokę nieprzywieralną, która pozwoli w łatwy i bezproblemowy sposób wyjąć gofry z urządzenia i przygotować kolejne.

Jeśli sprzęt posiada regulację temperatury, będziemy mogli także zdecydować o stopniu wypieczenia i przyrumienienia gofrów.

Niektóre modele gofrownic (np. Zauber ZN3.10) wyposażone są również w możliwość wypieku ciasteczek, do których formy dołączone są w komplecie. Za sprawą wymiennych płytek możemy więc wykorzystać gofrownicę w różnorodny sposób. Na rynku znajdziemy urządzenia wielofunkcyjne, w których poza wypiekaniem gofrów i ciasteczek, będziemy mogli grillować kurczaka czy ryby bądź opiekać kanapki. Wymienne płytki sprawdzą się również, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości.

rodzaje gofrownic

Kolejnym aspektem, choć już nie tak ważnym jak parametry techniczne, jest kształt gofrów i ich ilość. Możemy zaopatrzyć się w gofrownice, w których jednorazowo upieczemy dwa prostokątne gofry lub 5 wafli w kształcie serca.

Zdecydujmy więc w pierwszej kolejności, czy zależy nam na klasycznej gofrownicy czy urządzeniu wielofunkcyjnym. By uniknąć rozczarowania, wybierzmy sprzęt większej mocy. Pozostaje już tylko odpowiedni przepis i możemy cieszyć się ulubionymi goframi.

Photo credit: Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Photo credit: Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0), Photo credit: eraine / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>