Navigation Menu+

W jakim hotelu spać, żeby nie utyć?

Posted on 17 kwietnia 2014 by in Ranking | 0 comments

waga-kuchenna-jdurham-morg

W ekonomicznym! – to odpowiedź, która automatycznie przychodzi nam do głowy. A jest ona błędna, przynajmniej jeśli chodzi o tegorocznych zwycięzców kategorii hotel ekonomiczny w rankingu portalu hrs.com. Oferta śniadaniowa niedrogich hoteli jest coraz bogatsza, co cieszy i smuci zarazem. Cieszy, bo z powodzeniem gonimy zachodnie standardy. Smuci, bo niejednokrotnie standardy te nie idą w parze ze współczesną modą na zachowanie szczupłej sylwetki.

Przez to, że baza hotelowa jest coraz większa i coraz tłumniej odwiedzana, śniadania w większości hoteli serwowane są we wspólnej jadalni lub sali przeznaczonej specjalnie do konsumpcji śniadań. W dobrym tonie jest również możliwość otrzymania posiłku indywidualnie, do pokoju, o co zadbać ma i kuchnia, i służba pięter zarazem. Czego możemy się spodziewać na śniadaniowej tacy dostarczonej przez kelnera w wykrochmalonej koszuli? Zależy to od typu śniadań serwowanych przez dany hotel.

Najmniej kaloryczne – śniadanie kontynentalne

A więc widzimy: pieczywo, masło, miód, dżem, kubek parującej herbaty lub kawy i… to wszystko. A gdzie jajecznica na bekonie? Gdzie parówki w sosie pomidorowym parujące tak wyraziście jak w Mistrzu i Małgorzacie? Musimy obejść się smakiem – śniadanie kontynentalne jest niewyszukane i przypomina zwyczaje z dolnej części Europy. Typowy Francuz w drodze do pracy odwiedza tylko bistro, gdzie zamawia caffè latte w szerokiej i niskiej filiżance, moczy w niej croissanta i połyka go biegnąc dalej.

typy śniadań

autor: mayrpamintuan źródło: Foter
CC BY-ND

Ślad austro-węgierskiego szyku – śniadanie wiedeńskie

Dzisiaj jest rzadkością na hotelowej mapie Polski, największą szansę natknięcia się na niego mają turyści odwiedzający okolice Krakowa. W jego składzie znajdziemy i ser żółty, i wędliny, ale jego znakiem charakterystycznym są jajka po wiedeńsku. Podawane w specjalnej szklance, z lekko ściętym białkiem, obficie popieprzone i posolone, na chmurce z roztopionego masła. Mmm, kiedyś to się śniadało…

Jak to się robi w hotelu klasy ekonomicznej?

Standardowe śniadanie podane na dużej tacy do pokoju zawiera 4 rodzaje pieczywa, 6 jednorazowych pojemniczków z masłem, dżem, miód, nutellę, sałatkę ze świeżych warzyw, talerzyk z serem żółtym i wędliną (po 3 rodzaje każdego), gorącą jajecznicę lub kiełbaski, musztardę, keczup, szklankę soku owocowego, kilka ładnie ułożonych ciastek oraz jeden jogurt. Brakuje herbaty i kawy? Nieprawda, każdy pokój jest zaopatrzony w czajnik bezprzewodowy z dużym wyborem jednorazowych opakowań herbaty i kawy. Jak widać, jego skład sytuuje śniadanie między wiedeńskim a angielskim i jakby na to nie spojrzeć, jest to zacne towarzystwo.

typy śniadań w hotelu

autor: Championship Catering
źródło: foter.com
CC BY

Bomby kaloryczne bliskiego zasięgu – śniadanie angielskie i irlandzkie

Na bok zwiewne subtelności i maślane chmurki – przechodzimy do śniadań naprawdę dużego kalorycznego kalibru. Zanim wymienimy większość przysmaków wchodzących w jego skład, trzeba zaznaczyć, że wspomniane tu śniadania są śladem czasów, w których robotnicy jedli dwa posiłki dziennie – rano i wieczorem. Śniadanie miało ich podtrzymać w dobrej kondycji w czasie pracy w fabryce, a ten nie był normowany przez przepisy BHP. W śniadaniu angielskim znajdziemy oprócz standardowego zestawu pieczywa, nabiału i wędlin takie rarytasy jak grzanki, gorące parówki, frytki, krokiety ziemniaczane lub ryżowe smażone w głębokim tłuszczu, smażone pieczarki i takiż pomidor, tosty i owsiankę.

śniadanie angielskie

autor: tomcensani
źródło: Foter
CC BY-ND

Oczywiście nikt nie każe nam być angielskim robotnikiem i nie musimy martwić się jak na jednym posiłku dotrwać do wieczora. Aby nie marnować jedzenia w hotelowym pokoju, lepiej jest pojawić się we wspólnej sali i korzystać z przygotowanego tam na wspólnym stole szwedzkiego bufetu. Z niego zaczerpniemy tylko tyle, na ile danego ranka mamy ochotę, choćby to miała być tylko szklanka soku pomarańczowego.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Submit a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>